Диагностика аутизма: роль специалистов в определении и классификации расстройства

Расстройство аутистического спектра (РАС) - это состояние, характеризующееся основными симптомами нежелания социального общения, ограниченных интересов и повторяющегося поведения ребенка. В 2023 году РАС диагностируется у 1 из каждых 44 детей, в то время как по статистике 2013 года называлась цифра 1 из 88. Такой стремительный рост расстройств вызван не только распространением данной особенности, а и лучшей диагностикой и отчетностью. Широкая осведомленность общества способствует тому, что большинство случаев расстройства диагностируется в раннем возрасте, а это дает возможность своевременной терапии и удачной коррекции аутизма.
РАС является распространенным по своей природе и влияет на различные сферы жизни: физическое и психическое здоровье, самостоятельное обслуживание, образование, работа и отношения.
Аутизм является состоянием "спектра" из-за его различной степени тяжести, типов и сопутствующих заболеваний, которые по-разному влияют на каждого человека. РАС встречается во всех этнических, расовых и социально-экономических группах.

Сейчас выделяют 5 групп расстройств аутистического спектра (РАС), каждый из которых имеет огромное количество модификаций

  1. Синдром Каннера описан в 50х годах прошлого столетия. Основными чертами этого расстройства нервной системы ученый выделил крайнее стремление к одиночеству и стабильности, отчуждение от всего нового и неожиданного, нежелание вербального и невербального взаимодействия. Нарушение ежедневной рутины воспринимается ребенком как трагедия. Однако интеллектуальные способности сохранены, возможны островки гениальности. Каннер заметил, что у его пациентов были высокоинтеллектуальные и образованные родители.
  2. Синдром Аспергера или высокофункциональный аутизм - редкий подвид расстройства, с нормальным или высоким когнитивным и речевым развитием, но необычным или малоразвитым социальным поведением. Характерной чертой данного синдрома является неуклюжесть, в то время как при синдроме Каннера у пациентов хорошая координация движений.
Аспергер и Каннер проводили свои исследования параллельно, не зная о существовании друг друга, но оба выбрали слово аутизм - "погружение в себя" (от латинского autos - "сам") как термин для исследуемого расстройства. При синдроме Аспегера нейровизуализация не идентифицирует ясной общей патологии. Лечение заключается в поведенческой терапии и коррекции координации движений, и как правило, состояние таких детей улучшается по мере взросления.
И Каннер, и Аспергер предсказывали своим пациентам положительную динамику лечения при условии квалифицированной коррекции, несмотря на то, что оба синдрома являются врожденными.
Детское дезинтегративное расстройство, или синдром Геллера - нарушение психического развития начинающееся в возрасте 2-10 лет. До этого времени ребенок развивается нормально, приобретает нужные навыки. Последние исследования позволили выявить причину заболевания: это изменение активности нейронов головного мозга и дисфункция структур ЦНС. Среди факторов заболевания замечают лейкодистрофию, инфекционных агентов, генетическую предрасположенность.
Запишитесь на консультацию
Получите быструю консультацию по специалистам, методикам или направлениям нашего центра. Наш администратор свяжется с вами в ближайшее время и ответит на все вопросы.
Дитина втрачає інтерес до спілкування і навчання, не грається в улюблені ігри, не робить те, що раніше вміла і робила з задоволенням. Першими ознаками хвороби стають дратівливість, тривожність, зниження концентрації уваги та уповільнення дій, збіднення словникового запасу, замкнутість, потім дитина втрачає навички самообслуговування. Як правило, захворювання розвивається стрімко, протягом року. Позитивні результати корекції можливі при умові комплексних зусиль психолога, невролога, логопеда, імунолога, невролога, фізіотерапевта, реабілітолога, а також навчанні батьків дитини поведінкової терапії. В наш час високих технологій лікарям вдається досягати хороших результатів в корекції поведінки хворих з синдромом Гелера, відновленні втрачених функцій і подальшим розвитком дітей.
  1. Синдром Ретта - спадкова психічна патологія, що є наслідком неправильної хромосомної мутації. Даний розлад зустрічається лише у дівчаток, хлопчики як правило не виживають. Пів-року (іноді півтора) дитина розвивається цілком нормально, але потім починає втрачати рухові навички, не розвивається мова. Обличчя дитини набуває сумного “потустороннього” виразу, можливі напади несподіваного сміху або судомні припадки.
  2. Атипо́вий аути́зм — наскрізний неспецифічний розлад, що виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку. Це порушення зазвичай зустрічається у хлопчиків і часто ускладнюється розумовою відсталістю. Анамнезом даного захворювання часто бувають ускладнення вагітності та пологів. Захворювання починає розвиватись після трьох років. У пацієнтів спостерігаються неврологічні симптоми, виявляється небажання спілкування, обмежені інтереси, повторювані дії.
Два останні види розладів вимагають тривалого і кваліфікованого лікування аутизму у дітей. Динаміка залежить від багатьох факторів. Захворювання досить рідкісні і малодосліджені. На Заході вже існують практики залучення батьків дітей з РАС як дослідників до лікарсько-педагогічного колективу, оскільки батьки та особи, які піклуються про дитину, часто володіють унікальними знаннями, які є цінними для внеску в корекцію та догляд за людиною з аутизмом.
Центр Ерудит став медичним сертифікованим центром!
Тепер ви можете покрити частину витрат на реабілітаційну програму для дітей з інвалідністю. Програму реабілітації покриває держава, згідно з постановою № 309 від 27 березня 2019 року Кабінету Міністрів України.

Дуже цікавим “горищем” розладів аутичного спектра іноді виступає синдром саванта

Savant — «науковець» — прояв у людини екстраординарних здібностей в одній чи кількох вузьких галузях. Синдром саванта зустрічається досить рідко і зазвичай є вторинним явищем, синдромом, що супроводжує деякі форми РАС. Феноменальна пам’ять, надзвичайні таланти в якійсь сфері науки чи мистецтва, унікальні здібності в вивченні іноземних мов можуть бути одною з сторін феномену аутизму. Люди з синдромом саванта часто стають героями фільмів. Південнокорейський та американські серіали “Хороший доктор”, турецький серіал “Чудо-доктор” - розповідають про юнака з РАС та синдромом саванта, який зумів вивчитись і стати геніальним хірургом. Творцям фільмів вдалось дуже наочно продемонструвати поведінкові розлади і особливості персонажів, а, головне, - викликати у глядачів симпатію та співчуття до людей з РАС. Також дуже гарно демонструє особливості мислення людей з аутизмом та синдромом саванта фільм “Темпл Грандин”, що в художній формі розповідає документальну історію життя талановитої вченої.
  • Спільні риси аутизму такі як: уникнення спілкування, захоплення одноманітними або повторювальними рухами, нелюбов до всього нового, специфічна реакція на дотики, звуки і запахи, ехолалія (повторювання окремих слів або фраз) можуть бути і відсутні при наявності інших особливостей розвитку. Тому і з’явилась на світ фраза про те, що якщо ви бачили одну дитину з аутизмом, то ви бачили саме одну дитину з аутизмом.
  • Саме через складність та різнобарвність розладу аутичного спектра як діагностикою, так і терапією повинна займатись група фахівців - психологів, нейропсихологів, педіатрів, логопедів, корекційних педагогів.

Діагностику аутизму в Києві можна пройти на базі центру реальної інклюзії Ерудит

Мультидисциплінарна команда фахівців є дуже важливим фактором для правильної діагностики та корекції аутизму у дітей.
Неврологи та педіатри здійснюють початкову діагностику та складають огляд симптомів, після чого дитині призначаються медичні обстеження та аналіз фізичних ознак розладу. Психологи та психіатри використовують стандартизовані тести та оцінки поведінки для психологічної оцінки та психіатричного обстеження. Логопеди та спеціалісти з розвитку дитини складають картину з розвитку (чи затримки) мови та виявленні комунікативних обмежень, визначаючи рівень мовних навичок та способів спілкування. На основі поєднання клінічних спостережень за поведінкою та розвитком і комплексного діагностичного тестування колектив спеціалістів приходить до висновку щодо діагнозу, після чого призначається індивідуальне лікування.

Інклюзивний центр Ерудит має у своєму розпорядженні найсучасніше комп'ютерне обладнання і гарно облаштовані приміщення для занять з дітьми з особливостями розвитку

Фахівці наголошують на важливості ранньої діагностики і початку лікування аутизму у дітей для позитивної динаміки перебігу захворювання. На жаль, нині не існує ліків від РАС, зате є методи педагогічної, психологічної та нейрокорекції, які дозволяють досягати значних результатів в терапії, корекції і інклюзії дітей в колектив однолітків для подальшої соціалізації і навчання. Дізнатись більше про лікування аутизму у дітей ви можете на сайті Ерудит.
Свяжитесь с нами
Erudite
Киев, РЦ "Блокбастер", пр. С. Бандеры, 34В

Киев, ТРЦ "Артмолл", ул. Ак. Заболотного, 37

Киев, ТРЦ COSMO MULTIMALL, ул. Вадима Гетьмана, 6

Киев, проспект Соборности 19
Наши локации
erudit.artmall@gmail.com
Быстрые ссылки
© 2016-2024 ООО ЦЕНТР РЕАЛЬНОЙ ИНКЛЮЗИИ ЭРУДИТ
Все права защищены.
ежедневно с 09:00 - 18:00
Наши центры
Киев, РЦ "Блокбастер", пр. С. Бандеры, 34В
Киев, ТРЦ "Артмолл", ул. Ак. Заболотного, 37
Киев, ТРЦ COSMO MULTIMALL, ул. Вадима Гетьмана, 6
Киев, проспект Соборности 19